Kulturna povijest - Slavimo bogatstvo naslijeđa
Kulturno-povijesni odjel
Kulturno-povijesni odjel sadrži raznorodne predmete raspoređene u desetak zbirki koji svjedoče o kulturnom, društvenom i gospodarskom životu grada Bjelovara i njegove okolice od osnutka grada. Najznačajnija zbirka unutar odjela je Sakralna zbirka u kojoj se čuvaju čak dva oltara iz XVIII. stoljeća iz stare kapelice iz sela Gornje Zdjelice nadomak Bjelovara. Tu su i pojedinačne skulpture ili oltarne pale, svijećnjaci i ostali predmeti crkvenog inventara, također sa šireg bjelovarskog područja, iznimno bitna svjedočanstva prodora baroknog stila na području slabe naseljenosti i slabe umjetničke produkcije zbog konstantnih prodora Turaka.
Treba istaknuti da se unutar zbirke nalaze i sakralni predmeti judaističke religije (tasovi, jad, dekalozi) koji su pripadali židovskoj općini koja je do Drugog svjetskog rata imala važnu ulogu u gospodarskom i društvenom životu grada. Zbirka starih i rijetkih knjiga čuva knjižnu zbirku iz knjižnice župe Nova Rača među kojima posebno mjesto zauzima knjiga drvenih korica presvučena kožom s ornamentima i prikazima četiri evanđelista s kraja XVI. stoljeća. Zbirke namještaja i umjetničkih predmeta od stakla, porculana i metala svjedočanstva su visoke građanske kulture koje u grad donosi prvenstveno vojno njemačko stanovništvo, a možemo pratiti od samog osnutka grada.
Najstariji predmet u zbirci je čak i stariji, kabinetski ormarić iz XVIII. stoljeća, specifičan tip barokne produkcije, a slijede reprezentativni ormari, sekreteri, satovi te namještaj za sjedenje na temelju kojih možemo pratiti stilski i tipološki razvoj namještaja od klasicizma do secesije. Unutar zbirke nalazi se i dio inventara gradskih institucija; ljekarni K crnom orlu te K angjelu, Prve hrvatske štedionice, staroga kina Partizan te predmeti korišteni u Bjelovarskom kazalištu 50-ih godina XX. stoljeća. Od staklenih predmeta do danas su se sačuvale rokoko čaša iz XVIII. stoljeća, bidermajerska čaša specifične zelene boje zbog urana u sastavu stakla te staklena muholovka, predmeti visoke umjetničko-obrtničke te muzeološke i kolekcionarske vrijednosti.
Tu su i svi oni predmeti svakodnevne uporabe (pribor za jelo, servisi, odjeća, modni dodaci, ambalaža, parfemi) koji ilustriraju ne samo stilsko-morfološki razvoj predmeta, već i stil i standard života stanovništva grada od osnutka do danas.
Kulturna povijest
Primajte vijesti iz Muzeja
Budite u toku s najnovim vijestima, objavama i pričama iza kulisa bjelovarskog Muzeja. Pretplatite se na naš newsletter i pratite nas na društvenim mrežama.