Predstavljanje knjige ‘Ivo Friščić, Ciklus Gordana’

U srijedu, 8. ožujka 2023. u Multimedijskoj dvorani Željka Sabola u Gradskom muzeju Bjelovar.

Rijetko koji slikar u Hrvatskoj je poput Ive Friščića posvetio cijeli jedan ciklus svojoj ženi. Bio je to ujedno i posljednji ciklus ovog našeg velikana hrvatskog slikarstva rođenog 8. prosinca 1937. u Velikom Korenovu kraj Bjelovara. U Bjelovaru se školovao i Bjelovar mu je bez obzira na gradove u kojima je obitavao ostao zavičajni grad u kojem je izlagao i posljednje izložbe iz ciklusa „Gordana“, posvećene Domovinskom ratu i snažnoj moralnoj podršci hrvatskim braniteljima. Ivo Friščić nije dočekao kraj rata, umro je 11. prosinca 1993. U monografiji, uz kratki uvod u njegov golemi i zadivljujući slikarski opus čije smo dijelove mogli vidjeti nedavno i u Bjelovarskom muzeju u suradnji s Modernom Galerijom u Zagrebu, nižu se ekspresionističke slike uz brojne intervjue i misli Ive Friščića kao i citati iz njegove knjige poezija. te osvrte uvaženih kritičara poput Igora Zidića i Zdenka Rusa koji je napisao među inim sljedeće: „Ciklus Gordana je prije svega dnevnik o ezoteriji, unutrašnjim duševnim stanjima slikara i modela, osobitog slikara i osobitog modela u zajedničkom nagnuću da istupe izvan okvira logike i svjesnih procesa, u hermetičko područje više intuicije, fluidnih tjelesnih , emocionalnih i misaonih oblika, da u sebi aktiviraju tajnovite vibracije, stupnjevita preoblikovanja, povišena raspoloženja.

Branka Hlevnjak